آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته سینما

 

سینما هنری است مبتنی بر ضبط تصویری حوادث و ترکیب خاص و عرضه آن ها توام با صدا که با طرح مفاهیم گوناگون به صورت بیانی ویژه در عرضه هنرها تجلی می کند . نوع و کیفیت ارتباط این رشته با سایر رشته های هنری به گونه ای است که می تواند از همه آن ها به صورت کمکی سود جوید . سینما با طرح مجموعه ای ترکیبی از تصاویر و اصوات و با در نظر داشتن اصول حاکم بر این هنرها ، به بیانی دست می یابد که خاص سینما است . هنر سینما از نظر محتوا مبتنی بر زمینه های گوناگون علوم انسانی ، علوم ارتباطات ، ادبیات و رشته های مختلف هنری بوده و از نظر تکنیکی از مباحث فیزیک صوت ، شیمی ، مکانیک و الکترونیک استفاده می کند . این رشته دارای چهار گرایش تدوین ، فیلمنامه نویسی ، کارگردانی و فیلم برداری است .

دروس مشترک در گرایش های مختلف سینما : فرهنگ عامه ، آشنایی با هنر در تاریخ ، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان ، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان ، آشنایی با هنرهای تجسمی ، تاریخ فلسفه ، جامعه شناسی ، موسیقی ، اصول و مبانی ارتباطات ، طراحی مقدماتی ، تمثیل شناسی ، روانشناسی ، تاریخ اجتماعی ایران ، تاریخ اجتماعی جهان ، شناخت رنگ ، معماری ، ریتم در هنرها ، تاریخ سینما ، عکاسی ، گزارش نویسی ، مبانی هنرهای نمایشی ، اصول فیلمنامه نویسی ، اصول فیلمبرداری ، مبانی تدوین ، اصول کارگردانی .

دروس اصلی و تخصصی گرایش تدوین : صدا ، لابراتوار ، آشنایی با نقاشی متحرک ، مستند سازی ، تولید برنامه های تلویزیونی ، آشنایی با سبک های سینمایی ، موسیقی فیلم ، تدوین ، موسیقی ، تئوری های تدوین ، ترکیب بندی تصویر ، شناخت تحلیلی تدوین ، پروژه نهایی .

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمنامه نویسی : آشنایی با متون نمایشی فیلم ، تحلیل فیلم ، سبک های ادبی جهان ، شخصیت شناسی ، تاریخ ادبیات نمایشی ، داستان نویسی ، فیلمنامه نویسی ، آشنایی با شعر در ایران و جهان ، قصه در ادیان ، آشنایی با ادبیات کودکان ، نمایشنامه نویسی ، تحلیل فیلمنامه ، تصویرنامه نویسی ، پروژه نهایی .

دروس اصلی و تخصصی گرایش کارگردانی : صدا ، لابراتوار فیلم ، آشنایی با نقاشی متحرک ، آشنایی با متون نمایشی ، مستند سازی ، تحلیل فیلم ، تولید برنامه های تلویزیونی ، آشنایی با سبک های سینمایی ، موسیقی فیلم ، جلوه های خاص ، اصول بازیگری ، کارگردانی ، شیوه های رهبری بازیگر ، مدیریت تولید ، پروژه نهایی .

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمبرداری : صدا ، لابراتوار فیلم ، تحلیل فیلم ، جلوه های خاص ، فیزیک نور و عدسی ، شناخت ابزار فیلمبرداری ، فیلمبرداری در نقاشی متحرک ، فیلمبرداری ، شناخت مواد خام ، پرسپکتیو رنگ و نور ، نورپردازی ، ترکیب بندی تصویر ، گریم ، تصویربرداری ، پروژه نهایی .

 

دانشگاه های پذیرنده : هنر تهران – غیرانتفاعی سوره تهران

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته چاپ

 

در رشته چاپ ، دانشجویان با سه مرحله پیش از چاپ ، چاپ و پس از چاپ آشنا می شوند و در نهایت می توانند یک محتوای گرافیکی یا بصری را بر روی یک محصول فیزیکی پیاده سازند . به عبارت دیگر ، فارغ التحصیل این رشته در مرحله قبل از چاپ با طراح همکاری     می کند تا طرحی مناسب برای چاپ ارائه دهد ؛ زیرا برخی از اوقات یک گرافیست ، طرحی را ارائه می دهد که روی کاغذ یا کامپیوتر بسیار جالب است ، اما پیاده سازی آن یا عملی نیست یا مقرون به صرفه نمی باشد و یا در زمان کوتاه مورد نظر مشتری ، امکان پذیر نیست. دانش آموخته این رشته در مرحله چاپ نیز می داند که چگونه پارامترهای مختلف را رعایت کند تا قدم به قدم کار با کیفیت مطلوب تولید شود و ضمن رعایت کیفیت و راندمان بالا ، زمان آماده سازی کاهش یافته و از ضایعات جلوگیری گردد و با کمترین هزینه به نیازهای متنوع مشتریان پاسخ داده شود .

دروس این رشته در طول تحصیل : ریاضیات و آمار ، شیمی عمومی ، طراحی پایه ، فیزیک ، مبانی کامپیوتر و اینترنت ، مبانی هنرهای تجسمی ، رسم فنی عمومی و پرسپکتیو ، روش تحقیق ، عکاسی پایه ، آشنایی با هنر و تمدن ایران ، آشنایی با هنر و تمدن جهان ، کارگاه عکاسی رنگی ، کارگاه گرافیک ، گرافیک کامپیوتر ، صفحه آرایی ، طراحی بسته بندی ، طراحی و چاپ اوراق بهادار ، کارآموزی ، آزمایشگاه مواد،فناوری چاپ ، استاندارد شناسی چاپ ، مروری بر روش های چاپ ، زبان تخصصی ، تکنولوژی بسته بندی ، تکنولوژی صحافی ، کارگاه چاپ افست ، لیتوگرافی ، شناخت کاغذ و مرکب ، اقتصاد چاپ و بازاریابی ، چاپ ، قوانین و مقررات چاپ ، کارگاه چاپ دیجیتال ، کارگاه چاپ فلسکو ، کارگاه چاپ گراور ، کارگاه چاپ سیلک اسکرین ، طرح و رساله .

 

دانشگاه های پذیرنده : هنر تهران

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 91/05/09

 

رشته موزه داری

 

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی موزه داری می توانند با کسب دانش و مهارت های نظری و عملی و آشنایی با امور اداری و فنی موزه داری ، در موزه های گوناگون عهده دار مطالعه و حفاظت فنی از آثار و اشیای موزه ای باشند و امور مربوط به موزه داری را از ثبت و ضبط آثار در دفاتر ، تهیه اسناد و مدارک لازم تا مطالعه مستقیم روی آثار و اشیاء انجام دهند .

دروس این رشته در طول تحصیل : تاریخ عمومی ایران ، کارگاه عکاسی پایه ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران ، آشنایی با باستان شناسی و روش های آن ، کارگاه طراحی پایه ، آشنایی با مردم شناسی و روش های آن ، آشنایی با حفاظت و مرمت آثار و روش های آن ، عکاسی فنی از اشیاء موزه ای ، کارگاه طراحی تخصصی ، موزه داری ، آشنایی با هنر و معماری پیش از اسلام ، تاریخ و فن شناسی آثار ، آسیب شناسی ، هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با بافت ها و محوطه های دوره اسلامی ایران ، خطوط و خواندن کتیبه های اسلامی ، تاریخچه کتابت ، طرح اشیاء در تمدن اسلامی ایران ، آشنایی با موزه های ایران و جهان ، خطوط باستان شناسی ایران ، کارگاه همانند سازی اشیاء موزه ای ، تهیه و تدوین راهنمای موزه و محوطه های تاریخی ، کارآموز در موزه ها ، کارآموزی در کارگاه مرمت اموال فرهنگی ، تبدیل محوطه ها و بناهای تاریخی به موزه ، کارآموزی کاوش باستان شناسی ، کامپیوتر و موزه ، روش تحقیق آثار و اشیای     موزه ای ، موزه داری و سایر علوم ، زبان و متون تخصصی موزه داری ، شناخت مواد ، انسان طبیعت موزه ، پژوهش در آثار و اشیاء موزه ای ، کارآموزی در موزه های تخصصی ، رساله نهایی .

 

دانشگاه های پذیرنده : هنر اصفهان

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← این رشته در ایران به درستی جا نیافتاده است و فقط در مقطع کارشناسی وجود دارد . ارتباط زیاد با باستان شناسی و تا حدودی نزدیک به مرمت است و واحد های عملی زیاد دارد .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته مرمت و احیای بناهای تاریخی

 

فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود ، به یاری اطلاعات و دانش عمومی ، نظری و تحقیقاتی و تجربه عملی در مرمت و احیای هزاران بنای تاریخی که در اختیار واحد های دولتی از قبیل سازمان میراث فرهنگی کشور است ، نقش موثری داشته باشند . همچنین می توانند در برنامه ریزی مرمت بناهای تاریخی کشور و تعیین اولویت های ضروری با هماهنگی مسئولین و دستگاه های مربوط مشارکت کرده و بر حسب ضرورت در مورد کارهای اجرایی مرمت نیز سهیم باشند .

دروس این رشته در طول تحصیل : انسان طبیعت معماری ، هندسه ، ریاضیات ، ترکیب ، کارگاه عکاسی پایه ، نقشه برداری ، ایستایی ، شناخت مواد و مصلح ، عناصر و جزئیات ساختمان ، طراحی معماری ، آشنایی با هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با بافت ها و محوطه های دوره اسلامی ایران ، آشنایی با هنر و تمدن فرهنگ همجوار ، مدیریت امور ساختمان ، کامپیوتر و معماری ، مبانی نظری مرمت و احیای ابنیه و بافت ها ، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایران پیش از اسلام ، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایران اسلامی ، قوانین و تشکیلات مرمت ، شناخت سازه های سنتی بناهای تاریخی ، طرح مرمت و احیای محوطه های باستان شناسی ، کارآموزی حفاظت و مرمت ، فتوگرامتری ، پروژه نهایی .

 

دانشگاه های پذیرنده :  بین المللی امام خمینی (ره) قزوین – کرمان – هنر اصفهان – لرستان – غیرانتفاعی گرگان

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← رشته ای بسیار جذاب و خوب و در عین حال به رشته معماری بسیار نزدیک همراه با واحدهای مشترک است ، ولی به رشته   باستان شناسی نزدیک نیست .

← بازار کار این رشته در زمینه مرمت بیشتر در شهرستان ها و در زمینه معماری در تهران است و در تهران امکان تحصیل ندارد .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته حفاظت و مرمت بناهای تاریخی

 

تعدد تنوع و اهمیت بناها و محوطه های تاریخی و بالا بردن کیفیت توان اجرایی در زمینه مرمت و حفاظت از این بناها ، بیانگر ضرورت تربیت متخصص حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است . فارغ التحصیلان این رشته نقش عمده ای در تهیه طرح های تعمیراتی بناها و محوطه های تاریخی ایفا می کنند و می توانند در اداره کارگاه مرمت یا اجرای طرح های مرمتی شرکت نمایند .

دروس این رشته در طول تحصیل : کارگاه عکاسی پایه ، هندسه مناظر زوایا ، ترسیم فنی ، آشنایی با باستان شناسی و روش های نقشه برداری آن ، آشنایی با حفاظت و مرمت آثار و روش های آن ، هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با باستان شناسی و آثار تاریخی دوره اسلامی ایران ، آشنایی با باستان شناسی و آثار ، خطوط و خواندن کتیبه های اسلامی ، مبانی نظری مرمت و احیاء ابنیه و بافت ها ، شناخت مواد و مصالح ، مدیریت امور ساختمان ، آشنایی با مرمت تزئینات وابسته به معماری ، تعمیر و نگهداری ساختمان ، برآورد ، عناصر و جزئیات ساختمان ، آشنایی با ساختار معماری سنتی ایران ، آشنایی با هنر معماری پیش از اسلام ، کارآموزی ایران ، آشنایی با معماری بومی ایران .

 

دانشگاه های پذیرنده ( در مقطع کاردانی ) : تربیت معلم سبزوار – زاهدان – غیرانتفاعی گرگان – غیرانتفاعی نیما محمود آباد