آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته صنایع دستی

 

بزرگترین‌ سرمایه‌ هر فرد برای‌ ورود به‌ این‌ رشته‌ عشق‌ و علاقه‌ است‌ . همچنین‌ باید حوصله‌ لازم‌ را برای‌ آموختن‌ صنایع‌ دستی‌ داشت‌ و در طراحی‌ بخصوص‌ طراحی‌ سنتی‌ قوی‌ و با نقوش‌ سنتی‌ آشنا بود . همچنین‌ یک‌ دانشجوی‌ صنایع‌ دستی‌ لازم‌ است‌ با فرهنگ‌ و سنت‌ قدیم‌ کشور و ماشین‌ها و ابزار جدید آشنا شود و در نتیجه‌ طرح‌هایی‌ ارائه‌ دهد که‌ هم‌ اصالت‌ بومی‌ و هم‌ نوآوری‌ هنری‌ داشته‌ باشد. در این رشته هنر و کاربرد در کنار هم قرار دارند ؛ یعنی برخلاف هنر محض مثل نقاشی که کاربرد روزمره ندارد در این رشته ساخت وسایل هنری که کاربرد روزمره نیز دارد ، مورد توجه است . برای مثال می توان به ساخت یک کاسه زیبا اشاره نمود . در این رشته دانشجویان طی چهار سال اطلاعات مفیدی درباره 24 گروه بزرگ انواع صنایع دستی ایران که شامل 152 شاخه می شود ، به دست می آورند و در یکی از این رشته ها مهارت نسبی پیدا می کنند .

 

دروس این رشته در طول تحصیل شامل : طراحی پایه 1و 2 ، مبانی هنرهای تجسمی 1 و 2 ، کارگاه حجم سازی ، هندسه نقوش 1 و 2 ، آشنایی با هنرهای سنتی ، تاریخچه کتابت ، خوشنویسی و طراحی حروف ، 9 کارگاه صنایع دستی از قبیل : طراحی سنتی ، رنگرزی پشم و الیاف ، آبگینه ، سفال و سرامیک ، مینیاتور و تذهیب ، بافت ، چوب ، فلز ؛ آشنایی با هنر در تاریخ 1 و 2 ، کارگاه عکاسی پایه 1 و2 ، انسان طبیعت و طراحی 1 و 2 ، تحول در صنایع دستی دنیا ، هنر و تمدن اسلامی 1 و 2 ، تحقیق در صنایع دستی ایران 1 و 2 ، طرح اشیاء در تمدن اسلامی ، آشنایی با رشته های هنری معاصر ، مرمت و نگهداری آثار هنری ،کارگاه تخصصی 1 و 2 ، کارگاه مواد و روش های ساخت 1 و 2 و 3 ، پروژه نهایی .

 

دانشگاه های پذیرنده : الزهرا(س) – بیرجند – سمنان – شهرکرد – شیراز – بابلسر مازندران – هنر اصفهان – هنر تهران – شبانه کاشان – غیرانتفاعی جهاد یزد – پیام نور تبریز – پیام نور اصفهان – پیام نور تهران – پیام نور رودبار – پیام نور لواسانات – پیام نور خراسان جنوبی – پیام نور خراسان رضوی – پیام نور زاهدان – پیام نور فارس – پیام نور بابل – پیام نور میبد – پیام نور یزد .

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← برخلاف تصور افراد که فکر می کنند صنایع دستی رشته ای مهجور است ، کاربرد زیادی دارد و جزء رشته هایی است که مواد و مصالح مختلفی آشنا می شوید و می توانید طراحی جواهر و طراحی و ساخت سفال و نقش برجسته ، ساخت احجام چوبی و فلزی و اشیاء شیشه ای را انجام دهید و حتی با داشتن طراحی خوب می توانید کار دکوراسیون داخلی نیز انجام دهید .

← این رشته به دلیل کار کردن با ابزار و وسایل مختلف نیاز به قدرت بدنی خوبی دارد . به علاوه در این رشته حتما دانشجو باید با علاقه وارد این رشته شده باشد ، چون در صورت عدم علاقه در سال های میانی تحصیل دچار مشکل می شود .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته مجسمه سازی

 

هر مجسمه بیانگر یک اندیشه ، فرهنگ و تمدن است . فرهنگ و اندیشه ای که گاهی اوقات از ورای قرن ها با انسان سخن می گوید و این نشان می دهد که هنر مجسمه سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است . دانشجویان این رشته در آغاز الفبای حجم و مجسمه سازی را فرا می گیرند و در مرحله بعد نسبت به طبیعت شناخت پیدا می کنند و یاد می گیرند که چگونه از طبیعت برای ساخت مجسمه الهام بگیرند و سپس از طبیعت عبور کرده و آن را پالایش می کنند و در نهایت ترکیب می کنند و ماده جدید به دست می آورند .

دروس های این رشته در طول تحصیل شامل : دروس پایه ؛ مبانی هنرهای تجسمی ، طراحی پایه ، هندسه ، کارگاه چاپ دستی ، کارگاه نقاشی نقاشی عمومی، کارگاه مواد و روش های ساخت ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنری ، هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با موزه ها ، تاریخ عمومی حجم سازی ، آشنایی با هنرهای سنتی . دروس اصلی و تخصصی ؛ نقش برجسته ، کارگاه مجسمه سازی تخصصی ، فرم و فضا ، رابطه مجسمه سازی با محیط ، کارگاه مجسمه سازی عمومی ، آشنایی با فنون قالبگیری ، کارگاه طراحی تخصصی ، کارگاه برنزریزی ، کارگاه سرامیک ،آشنایی با طرح و ساخت سکه ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار مجسمه سازی ، طرح جامع مجسمه سازی ، عکاسی ، کارگاه ارتباط تصویری ، پروژه .

 

دانشگاه های پذیرنده : تهران – هنر تهران ( کرج ) – نیشابور

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← در این رشته بدیهیات تکنیکی مجسمه سازی را فرا خواهید گرفت و برای فعالیت کارگاهی در اختیارتان قرار می گیرد . اما تنها مطالعات و تجربیات شخصی هر فرد نگاه او را می سازد و کمتر پیش می آید استادی برای شکل گیری نگاه شما وقت بگذارد . اما به طور مشخص مجسمه صحنه ای از یک تئاتر است که هنرمند تصمیم می گیرد آن را جاودانه سازد ( این وجه تشابه برای ارتباط مستقیم این دو رشته با فضا است )

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته کارشناس فرش

 

در این رشته دانشجو درباره تاریخچه ی فرش ، جامعه شناسی فرش ، انواع بافت ، ابزار بافت ، طراحی ، رنگ و الیاف فرش اطلاعات لازم را به دست می آورد . همچنین با فرش های مناطق مختلف جغرافیایی ایران که از نظر الیاف ، طرح و رنگ متفاوت است ، آشنا می گردد . این رشته شامل پنج گرایش مرمت و تکمیل ، طراحی ، رنگرزی ، بافت و سایر زیرانداز ها است که گرایش مرمت و تکمیل بیشتر به تکنولوژی فرش می پردازد ؛ یعنی دانشجو با الیاف ، رنگ ، رنگرزی شیمیایی و سنتی ، انواع بافت ، دارکشی فرش ، انواع گره ، نحوه حفظ کیفیت و ابعاد فرش و مرمت فرش آشنا می شود و در گرایش طراحی ، دانشجو درباره انواع مختلف نقش های قالی های ایرانی اطلاعات گسترده تری به دست می آورد و درباره طراحی قالی و تا حدودی گلیم آموزش می بیند .

دروس این رشته در طول تحصیل شامل : شیمی عمومی ، هندسه نقوش در هنرهای سنتی ایران ، هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با هنر در تاریخ ، کارگاه طراحی پایه ، تاریخ فرش ، عکاسی ، جامعه شناسی فرش ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران ، کارگاه بافت قالی ، شناخت و ارزیابی فرش دست بافت ، اصول رنگرزی ، کارگه طراحی سنتی ، آشنایی با مواد اولیه و ابزار ، کارگاه مرمت و نگهداری قالی ، کنترل کیفی استاندارد های فرش ایران ، جغرافیای فرش ، سیر تحول و تطور نقوش و نماد ها ، علوم الیاف ، ریسندگی ، زیبایی شناسی فرش ایران ، اقتصاد فرش ایران .

دروس تخصصی گرایش مرمت و تکمیل : آشنایی با اصول غبارگیری و شستشوی فرش ، بررسی طرح ها و نقوش قالی ایران ، کارگاه بافت گلیم ، کارگاه بافت قالی ، مرمت و نگهداری گلیم و سایر زیراندازها ، مرمت قالی ، شناخت مواد ویژه مرمت قالی ، رنگرزی سنتی، کارگاه رنگرزی شیمیایی .

دروس تخصصی گرایش طراحی : کارگاه طراحی گلیم و سایر زیراندازها ، بررسی طرح ها و نقوش قالی ایران ، کارگاه طراحی قالی ، کارگاه نگارگری ، کارگاه رنگ و نقطه ، شناخت انواع مختلف نقوش قالی های ایران .

دروس تخصصی گرایش رنگرزی : کارگاه رنگرزی سنتی ، کارگاه رنگرزی شیمیایی ، شیمی تجزیه و آزمایشگاه ، شیمی و تکنولوژی مواد رنگرزی و آزمایشگاه تکنولوژی رنگ ، فیزیک الیاف و آزمایشگاه .

دروس تخصصی گرایش سایر زیراندازها : کارگاه بافت گلیم ، کارگاه بافت سوماک ، کارگاه بافت زیلو ، کارگاه بافت گلیم های یک رو ، کارگاه بافت گبه و سایر قالی های ایلیایی ، کارگاه بافت طراحی گلیم و سایر زیراندازها ، کارگاه مرمت و تکمیل انواع گلیم و سایر زیر اندازها ، جغرافیای گلیم و سایر زیراندازها ، بررسی نقوش و نمادها در گلیم و سایر زیراندازهای سنتی ایران ، پژوهش در نقش و رنگ و سایر زیراندازهای ایران .

 

دانشگاه های پذیرنده : بیرجند – سمنان – شهرکرد – کرمان – شیراز – کاشان – هنر اسلامی تبریز – هنر اصفهان – هنر تهران- لرستان – غیرانتفاعی جهاد یزد

 

نظرات دانشجویان این رشته :

به دوستانی که قصد ادامه تحصیل در رشته فرش را دارند توصیه می کنم با دقت بیشتری دست به این انتخاب بزنند چرا که ، متاسفانه امکان ادامه تحصیل را در مقاطع بالاتر از کارشناسی نه در کشور خودمان و نه حتی در کشوری دیگر موجود نیست و با توجه به وضعیت بد صادرات که دامن گیر فرش های ایرانی شده ورود به بازار کار بسیار دشوار است . پس اگر با نگاه کردن به رنگ ها و نقش های فرش بی نظیر ایرانی به وجد می آیید و دوست دارید رنگ و نقش بزنید و با علاقه ایده های خود را به دار قالی گره بزنید کفش های پولادین خود را بپوشید و با لبخند و تلاش و کوشش وارد این رشته شوید چرا که هنوز جهان در آرزوی قدم زدن به فرش های ایران است .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته موسیقی

 

رشته موسیقی دارای دو بعد فن و تکنیک و درک هنر موسیقی است . در بعد فن و تکنیک ، برنامه ی رشته ی موسیقی بر این اساس تدوین شده است که دانشجویان به صورت تخصصی در یک زمینه مشخص ؛ یعنی نوازندگی یک ساز ایرانی یا جهانی آموزش ببینند . در این میان ، سازهای ایرانی شامل یکی از سازهای تار ، سه تار ، قانون ، نی ، کمانچه ، قیچک ، بربط یا عود ، سنتور و رباب می شود و سازهای جهانی شامل پیانو ، ویالون ، گیتار ، کلارینت ، آبوا و فلوت می گردد . متقاضی این رشته بدون شک نمی تواند در مدت یک سال ، دو سال یا حتی چهار سال نوازندگی در رشته موسیقی حرفی برای گفتن داشته باشد . به همین دلیل دانشجوی این رشته باید از سنین کودکی یا نوجوانی ، ساز را درست یاد گرفته و حداقل در نواختن یک ساز ایرانی یا جهانی مهارت داشته باشد و دانشگاه برای او کلاس سیزدهم باشد .

دروس مشترک در بین گرایش های مختلف موسیقی : تحلیل مبانی نظری موسیقی ، سرایش ، تاریخ موسیقی ایران ، پیانو عمومی ، تربیت شنوایی ، تاریخ موسیقی جهان ، سازشناسی موسیقی جهان ، شناسایی سازهای ایران ، هارمونی .

دروس تخصصی گرایش نوازندگی موسیقی جهان : ساز جهانی ، مبانی صداشناسی ، ارکستر جهانی – همراهی ، آواز جمعی ، فرم موسیقی ، اجرای صحنه ای آواز جمعی ، اجرای صحنه ای ساز جهانی ، همنوازی ، دشیفراژ ، اجرای پایانی .

دروس تخصصی گرایش موسیقی نظامی : پیانو اختصاصی ، هارمونی ، اصول آهنگسازی ، تربیت شنوایی ، کنتراپون ، گروه نوازی ، ارکستر ، آشنایی با دستگاه های موسیقی ایران ، پیوند شعر و موسیقی ، ساز بادی ، باندهای نظامی ، ارکستراسیمون سمفونیک ، رهبری ارکستر سمفونیک و نظامی ، تاریخ موسیقی نظامی ، اجرای پایانی .

 

دانشگاه های پذیرنده : تهران – رشت – هنر تهران ( کرج )

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← متقاضی این رشته باید از کودکی با موسیقی آشنا باشد و راه زندگی خود را از ابتدا انتخاب کند . برای من که ساز ایرانی می زنم امکان ادامه تحصیل در خارج ایران امکان نداشت و حتی برای اجراهای خود به دلیل اینکه زن هستم با مشکل روبرو بودم . به علاوه این که دانشگاه در کنار راهی است که من انتخاب کردم و فقط به دلیل فضایی که دارد برای ایجاد ارتباطات مناسب است و من خود ، راه اصلی ام را انتخاب کردم . اگر کسی بخواهد موسیقی بخواند باید شرایط جامعه اش را بشناسد و سختی ها در نظر بگیرند .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته نقاشی

 

رشته نقاشی فضایی را ایجاد می کند که هر دانشجوی خلاق متناسب با توان ، سلیقه ، دانش و ذهنیت خویش ، دنیای خاص آفرینندگی خود را در آن می یابد و در نتیجه می تواند آثاری را خلق کند که باعث تحول خود و در مرحله بعد جامعه اش گردد . این رشته به آموزش سبک های برجسته نقاشی معاصر ایران و جهان می پردازد و در کنار آن دانشجویان دروسی مثل طراحی ، اطلاعات و مبانی هنرهای تجسمی ، تاریخ هنر و تاریخ عمومی نقاشی را می گذرانند . یک دانشجوی رشته نقاشی در طی تحصیل در دانشگاه می آموزد که خوب ببیند ، تحلیل کند ، دانش خود را وسعت ببخشد و آن چه را که یاد گرفته است در سطوح مختلف اشاعه بدهد . به همین دلیل اگر فردی قریحه و ذوق نقاشی نداشته باشد ، با ورود به رشته نقاشی فقط یکسری اطلاعات به دست می آورد و بازدهی نخواهد داشت .

دروس این رشته در طول تحصیل شامل : مبانی هنرهای تجسمی ، کارگاه طراحی ، کارگاه عکاسی پایه ، هندسه مناظر و مرایا ، کارگاه چاپ های دستی ، کارگاه حجم سازی ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی ، هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با هنر در تاریخ ، کارگاه طراحی دو ، نقاشی دیواری ، کارگاه نقاشی دیواری ، کارگاه نقاشی ، تاریخ عمومی نقاشی ، تجزیه و تحلیل و نقد آثار نقاشی ، کارگاه طراحی سه ، کارگاه نقاشی دو ، کارگاه نقاشی سه ، مرمت آثار نقاشی ، طرح عملی جامع ، طرح و رساله نهایی .

 

دانشگاه های پذیرنده : الزهرا(س) – تهران – زنجان – سمنان – کرمان – اهواز – رشت – هنر اصفهان – هنر تهران – یزد – نیشابور – غیرانتفاعی علم و فرهنگ تهران – غیر انتفاعی آپادانا شیراز – غیرانتفاعی ارم شیراز – غیرانتفاعی جهاد یزد – غیرانتفاعی سوره تهران – غیرانتفاعی فردوس مشهد – غیرانتفاعی کمال الملک نوشهر – غیر انتفاعی مارلیک نوشهر – غیرانتفاعی مازیار نور – غیرانتفاعی هنر شیراز .

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← بهترین امکان بهره مندی از تکنیک های متفاوت نقاشی ، استفاده از استادهای متفاوت و آشنایی با روش های متفاوت آنها است. زیرا اگر خود را با سلیقه یک استاد هماهنگ کنید ، سبک شخصی خود را به دست نمی آورید و اساتید معمولا با سلیقه خودشان آموزش می دهند و بیشتر تمایل دارند دانشجو را به سلیقه خودشان نزدیک کنند . در ضمن تنها تکنیک کار شده در دانشگاه رنگ روغن و اکرولیک بود.