آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته طراحی صنعتی

 

این رشته که شالوده ای از علم ، صنعت و هنر است ، به طراحی تمامی محصولات می پردازد . طراحی صنعتی تلاش می کند که سختی و خشونت صنعت را از آن بگیرد تا محصول برای مشتری لطیف گردد و در این کار هم منافع کارفرما و هم استفاده کننده را در نظر می گیرد. در رشته طراحی صنعتی خلاقیت حرف اول می زند و دانشجوی این رشته باید توانایی نوآوری و تفکر خلاق را داشته باشد . یعنی هم هنر و هم صنعت را درک کند .

 

درس های این رشته در طول تحصیل شامل ؛ آشنایی با هنر در تاریخ ، مواد و روش های ساخت ، کارگاه طراحی پایه ، مبانی هنرهای تجسمی ، عکاسی پایه ، ریاضی کاربردی ، نقشه کشی صنعتی ، هندسه ، فیزیک ، شیمی کاربردی ، تاریخ طراحی صنعتی ، مهندسی عوامل انسانی ، حجم سازی ، کارگاه طراحی صنعتی ، فرم و فضا ، مدل سازی ، هنر و تمدن اسلامی ، طراحی فنی ، طراحی به کمک کامپیوتر ، ارزیابی تولیدات صنعتی ، پروژه طراحی صنعتی ، اقتصاد و مدیریت تولیدات صنعتی ، جامعه شناسی و پروژه نهایی .

 

دانشگاه های پذیرنده : الزهرا (س)– تهران– سمنان– علم و صنعت– هنر اسلامی تبریز– هنر اصفهان – هنر تهران – غیر انتفاعی کرمانشاه – غیر انتفاعی قائم شهر – غیر انتفاعی نوشهر – پردیس بین المللی کیش (تهران) – پردیس بین المللی بندر انزلی

 

نظرات دانشجویان این رشته :

←این رشته یک رشته میان رشته ای است ؛ از این جهت که دانشجویان این رشته باید از رشته های دیگر هم اطلاعاتی داشته و از حس کنجکاوی برخوردار باشند . و همچنین باید به مباحث فنی ، ریاضی ، فیزیک ، هندسه نیز علاقه مند باشند .

← برای این رشته داشتن روحیه ای کمی خشن و قوی برای کار در کارگاه هایی مانند کارگاه فلز مورد نیاز است .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته ارتباط تصویری / گرافیک

 

رشته ارتباط تصویری شامل حیطه بسیار وسیعی می شود که از آن می توان به ساخت علائم و سمبل های تصویری ، نوشتن زیبای کلمات ، رسم منحنی و نمونه های آماری ، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر ، صفحه آرایی ، تبلیغات تجاری شامل تبلیغات نمایشگاهی بازرگانی مانند غرفه سازی و غرفه آرایی با تبلیغات برای کالای مختلف و ده ها مورد دیگر اشاره کرد . به زبان دیگر کلیه طرح هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند ، طراحی گرافیکی می باشند . دانشجوی ارتباط تصویری باید علاوه بر خلاقیت ، عاشق این کار بوده و طراحی قوی و زبردست باشد چون طراحی اساس کار یک گرافیست است .

 

درس های این رشته در طول تحصیل شامل ؛ طراحی پایه، مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه حجم سازی، آشنایی با هنر در تاریخ، تاریخچه کتابت، خوشنویسی، عکاسی پایه، ارتباط تصویری، چاپ دستی، هنر و تمدن اسلامی، تصویر سازی، کارگاه عکس رنگی، تجزیه و تحلیل هنرهای تجسمی، آشنایی با هنرهای معاصر، تجزیه و تحلیل آثار ارتباط تصویری، چاپ ماشینی، تصویر متحرک، طرح عملی جامع و پروژه نهایی

 

دانشگاه های پذیرنده :  الزهرا(س)- بوعلی سینا همدان- تربیت دبیر شهید رجائی- تهران- سمنان- شهید چمران اهواز- شیراز- رشت- هنر اصفهان- هنر تهران- نیشابور- غیرانتفاعی علم و فرهنگ تهران- غیرانتفاعی آپادانا شیراز- غیر انتفاعی ارم شیراز- غیرانتفاعی جهاد یزد- غیرانتفاعی سوره تهران- غیرانتفاعی مارلیک نوشهر- غیرانتفاعی هنر شیراز

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته عکاسی

 

این رشته که به هنر عکاسی می پردازد دانشجو را با علوم و فنون مختلفی در زمینه عکاسی آشنا می سازد و همچنین رشته های مختلف عکاسی را از قبیل عکاسی خبری ، تبلیغاتی ، علمی ، طبیعت و پرتره آموزش می دهد . هنرمند عکاس باید به هنر دیدن مجهز باشد ،  چشم های هوشیار و جستجوگر او به مکان ها ، اشیاء و حوادثی رخنه می کند که از نگاه لغزنده چشم های دیگران پنهان می ماند و همچنین یک عکاس باید در محیط جامعه پر جنب و جوش باشد . و همچنین باید اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد تا بفهمد در کجا و در چه زمانی زندگی می کند . چون عکاسی که در زمان حال نباشد ، نمی تواند عکس بگیرد .

 

درس های این رشته در طول تحصیل شامل ؛ دروس پایه : مبانی هنرهای تجسمی،کارگاه طراحی پایه،کارگاه عکاسی پایه،هندسه مناظر و مرایا، هنر و تمدن اسلامی ، آشنایی با هنر در تاریخ ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران ، آشنایی با رشته های هنری ، کارگاه عکاسی رنگی .دروس اصلی : شیمی عمومی و شیمی عکاسی ، فیزیک و ابزارشناسی ، تاریخچه عکاسی ، آشنایی با فیلمبرداری ، نورپردازی ، فنون عرضه و نمایش عکس، تجزیه و تحلیل و نقد عکس، کارگاه تخصصی عکاسی، فنون بازسازی عکس. دروس تخصصی: کارگاه عکاسی، طرح و رساله نهایی.

 

دانشکاه های پذیرنده :  تهران- سمنان- هنر اصفهان- هنر تهران- لرستان- غیرانتفاعی نیما محمود آباد

 

نظرات دانشجویان این رشته :

← در دانشگاه ، عکاسی به صورت آنالوگ و دیجیتال تدریس می شود . در ترم های اول مسائل تکنیکی را یاد می دهند . اساتید و دانشجویان در کنار هم ایده هایشان را گسترش می دهند و کارهای تئوری و عملی مکمل هم هستند . شرکت در کلاس های نقد عکس ، تاریخ عکس و کارگاه عکاسی دانش بصری و اطلاعات دانشجویان را ارتقاء می دهد .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته طراحی پارچه و لباس

 

رشته طراحی پارچه و لباس یک رشته هنری کاربردی است که دارای دو گرایش طراحی لباس و طراحی پارچه می باشد .  در گرایش طراحی لباس به آموزش طراحی کاربردی و طراحی مد می پردازد که در این میان طراحی کاربردی شامل طراحی لباس مشاغل و گروه های مختلف جامعه و مواردی از این قبیل می شود و طراحی مد نیز جنبه فانتزی دارد . در این بخش طراح با کار خود ، خلاقیتش را نشان می دهد تا افراد دیگر از این طرح جدید ایده بگیرند . در گرایش طراحی پارچه به آموزش طراحی و نقش بندی پارچه می پردازد . به عبارت دیگر دانشجویان این رشته با طراحی بافت پارچه هایی که ساختمان آن ها از تار و پود تشکیل شده ، آشنا می شوند . یک دانشجوی طراحی پارچه و لباس باید هنرهای تجسمی را بشناسد و دارای خلاقیت و دید هنری باشد . این رشته یک رشته کاربردی است . یعنی هدف این رشته طراحی اصولی پارچه و لباس با حفظ خلاقیت هنری است و در نهایت باید محصول هنرمند ، به صورت تولید انبوه وارد بازار شود .

 

دروس مشترک در گرایش طراحی پارچه و لباس شامل :مبانی هنرهای تجسمی ،کارگاه طراحی پایه ،کارگاه عکاسی پایه ،هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران ، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران ، خوشنویسی و طراحی حروف ، آشنایی با پارچه و لباس های سنتی ایران ، پارچه شناسی ، کارگاه طراحی بافت مقدماتی ، کارگاه طراحی چاپ مقدماتی ، کارگاه طراحی لباس مقدماتی ، آشنایی با رشته های هنری معاصر ، انسان طبیعت و طراحی .

 

دروس تخصصی گرایش طراحی لباس : تاریخ لباس در ایران و جهان ، کارگاه طراحی تخصصی ، کارگاه دوخت ، کارگاه طرح و تهیه الگو ،   کارگاه طراحی لباس ، انسان طبیعت و طراحی ، تحقیق و طرح و رساله نهایی .

 

دروس تخصصی گرایش طراحی پارچه : پارچه شناسی ، تاریخ پارچه نساجی ، کارگاه رنگرزی ، تحول صنایع دستی در دنیا ، کارگاه طراحی چاپ ، کارگاه طراحی بافت ، تحقیق و طرح و رساله نهایی . 

 

دانشگاه های پذیرنده : الزهرا(س) – هنر تهران – غیرانتفاعی علم و فرهنگ تهران – غیر انتفاعی امام جواد(ع) یزد

 

نظرات دانشجویان این رشته :

رشته طراحی پارچه جامع همه شاخه های هنرهای تجسمی است و از معایب این رشته می توان به نبودن تعریف درستی از آینده شغلی این رشته اشاره کرد و در ضمن این رشته بیشتر برای دانشجویانی که هنرستانی باشند و دارای پایه قوی در هنر باشند مناسب است .

← رشته طراحی لباس به صورت شیوه طراحی مد تدریس می شود که کاملا با رشته طراحی لباس در سینما و تئاتر متفاوت است . در طول تحصیل دوره طراحی الگو زنانه ، مردانه ، بچه گانه آموزش داده می شود و از معایب این رشته می توان به بازار کار بعد از تحصیل اشاره کرد که اگر به صورت خودجوش به صورت مزون و شو لباس باشد ، امیدوار کننده است در غیر این صورت اگر قصد کار در کارگاه و تولیدی مورد نظر باشد چندان امیدوار کننده نیست ، زیرا تولیدی ها و کارخانه ها متاسفانه اعتمادی به طراحان جوان داخلی ندارند و به همان نمونه های خارجی اکتفا می کنند و دیگر مشکل اینکه امکان دارد طرح های شما را کپی و تولید کنند که به دلیل نبودن حق کپی رایت شما نمی توانید پیگیری کنید . و این رشته در ایران فقط تا مقطع کارشناسی موجود است .

 

آشنایی با رشته ها

تاریخ ارسال: 92/05/09

 

رشته نمایش

 

هنر تئاتر ، هنری است که امروزه ضرورت حفظ و حراست از آن بیش از هر زمان دیگر احساس می شود . چرا که در قرن بیست و یکم ایجاد ارتباط ، مهم ترین عامل در زندگی است و تئاتر که مجموعه ای از تمام هنرهای بشری از جمله نقاشی ، موسیقی و شعر و ادبیات است ؛ ژرف ترین راه برای برقراری ارتباط فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی با دیگری است . به همین دلیل امروزه ما کمتر جامعه ای را در دنیا می توانیم تصور کنیم که دارای شکلی از هنر نمایش نباشد . این رشته در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش ادبیات نمایشی ، کارگردانی و بازیگری ، صحنه آرایی و عروسکی است . هنر تئاتر یک هنر جمعی است ؛ یعنی یک هنرمند تئاتر نمی تواند به تنهایی فعالیت کند به همین دلیل باید فردی انعطاف پذیر بوده و توانیی کارگروهی را داشته باشد . همچنین لازم است فردی خلاق و نوآور باشند .

دروس مشترک در گرایش های مختلف نمایش : تاریخ نمایش ، جامعه شناسی ، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان ، آشنایی با هنرهای تجسمی ، اصول و مبانی ارتباطات ، آشنایی با هنر در تاریخ ، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان ، فرهنگ عامه و تمثیل شناسی ، تاریخ فلسفه ، آشنایی با تعزیه ، مبانی دکور و صحنه آرایی ، مبانی نمایشنامه نویسی ، مبانی بازیگری و کارگردانی ، مبانی نمایش عروسکی ، روش تحقیق و تدوین پایان نامه ، نمایش در ایران .

دروس تخصصی گرایش ادبیات نمایشی : آشنایی با متون فارسی نمایشی ، تاریخ ادبیات نمایشی ، اصول و فنون نمایشنامه نویسی ، داستان نویسی ، سبک های ادبی جهان ، نقد در نمایش ، شخصیت شناسی ، دیدن و تحلیل نمایش ، آشنایی با فیلمنامه نویسی ، نمایشنامه نویسی رادیو و تلویزیون و پایان نامه .

دروس تخصصی گرایش بازیگری و کارگردانی : کارگردانی ، بازیگری ، تحلیل نمایشنامه ، نمایش ایمائی ، بدن ، بیان ، امکانات صحنه ، موسیقی صحنه ، موسیقی در نمایش ، شیوه های نمایش در ایران ، سبک ها و شیوه های اجرا ، ماسک و گریم ، شخصیت شناسی ، تربیت حس ، دکور ، اصول کارگردانی نمایش رادیوئی ، دیدن و تحلیل نمایش ، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی ، ترکیب در صحنه ، اصول کارگردانی و بازیگری نمایش تلویزیونی ، بازیگری سینما ، پایان نامه .

دروس تخصصی گرایش صحنه آرایی : طراحی و نقاشی ، شناخت مواد ، نقشه کشی ، آشنایی با فضاهای سنتی ایران ، آشنایی با طراحی و دوخت لباس ، تاریخ تحولات دکور ، امکانات صحنه ، کارگاه رنگ ، پرسپکتیو در صحنه ، نور در صحنه ، تاریخ لباس در غرب و ایران ، ماسک و گریم ، شیوه های نمایش در ایران ، دیدن و تحلیل نمایش ، کارگاه دکور و صحنه آرایی ، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی ، طراحی صحنه نمایش عروسکی ، آشنایی با صحنه سینمائی و تلویزیونی ، صوت ، پایان نامه .

دروس تخصصی گرایش نمایش عروسکی : کارگاه نمایش عروسکی ، طراحی و نقاشی ، فن بیان ، نمایشنامه نویسی عروسکی ، موسیقی در نمایش ، شناخت مواد ، تاریخ نمایش عروسکی ، آشنایی با فضاهای سنتی ، موسیقی در نمایش عروسکی ، ماسک و گریم ، شیوه های نمایش در ایران ، کارگردانی نمایش عروسکی ، طراحی صحنه نمایش عروسکی ، آشنایی با ادبیات کودکان ، دیدن و تحلیل نمایش عروسکی، بازیگری نمایش عروسکی ، کودک و نمایش و پایان نامه .

 

دانشگاه های پذیرنده : تهران – غیر انتفاعی سوره تهران – غیر انتفاعی هنر شیراز

 

نظر دانشجویان این رشته :

← من در گرایش عروسکی تحصیل کرده ام و به نظر من این گرایش بهترین گرایش تئاتر است از این جهت که شامل تمام گرایش های دیگر نیز می شود و دانشجو این رشته باید دارای روحیه جمعی بالا باشد و با علاقه وارد این رشته شود و موفقیت حرفه ای به میزان علاقه هر کس بستگی دارد.